Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremål för bolagets verksamhet skall vara tillverkning av områdesskydd och stängselgrindar samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 85 628 | 94 732 | 101 019 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -3 561 | 1 847 | 3 725 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -3 817 | 1 359 | 3 171 |
| Årets resultat (tkr) | 341 | 1 162 | 3 236 |
| Summa tillgångar (tkr) | 57 540 | 55 164 | 54 049 |
| Antal anställda | 36 | 34 | 37 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 85 628 | 94 732 | 101 019 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -3 561 | 1 847 | 3 725 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -3 817 | 1 359 | 3 171 |
| Årets resultat (tkr) | 341 | 1 162 | 3 236 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 13 326 | 12 410 | 11 115 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 44 214 | 42 754 | 42 934 |
| Tillgångar (tkr) | 57 540 | 55 164 | 54 049 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 33 025 | 32 685 | 31 523 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 900 | 5 248 | 5 414 |
| Avsättningar (tkr) | 456 | 298 | 600 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 2 600 | 1 500 | 2 500 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 20 560 | 15 433 | 14 012 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 57 540 | 55 164 | 54 049 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 15 836 | 15 912 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 5 415 | 5 278 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 36 | 34 | 37 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 379 | 2 786 | 2 730 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 590 | 623 | |
| Vinstmarginal | -4.2% | 1.9% | 3.7% |
| Soliditet | 58.5% | 66.1% | 65.5% |
| Kassalikviditet | 93.8% | 112.0% | 125.9% |
Abas Protect AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Sävshult Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Föremål för bolagets verksamhet skall vara tillverkning av områdesskydd och stängselgrindar samt därmed förenlig verksamhet.